افزایش احتمال وقوع برخورد نظامی میان آمریکا و روسیه

همزمان با تنش‌ها و جنگ در اوکراین، گزارش‌ها حاکی است که تنش‌ها میان آمریکا و روسیه در سوریه تشدید شده و احتمال برخورد نظامی میان دو کشور افزایش یافته است. جمعه شب، مقام‌های نظامی آمریکا گفتند که روسیه در ماه جاری مجموعه‌ای از حملات را علیه مواضع ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا در سوریه انجام داده است.

همزمان با تنش‌ها و جنگ در اوکراین، گزارش‌ها حاکی است که تنش‌ها میان آمریکا و روسیه در سوریه تشدید شده و احتمال برخورد نظامی میان دو کشور افزایش یافته است. جمعه شب، مقام‌های نظامی آمریکا گفتند که روسیه در ماه جاری مجموعه‌ای از حملات را علیه مواضع ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا در سوریه انجام داده است.

طبق این گزارش، مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند که روسیه یکسری عملیات‌ علیه ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه در ماه جاری انجام داده است که شامل عملیات این هفته به یک پایگاه استراتژیک در بخش جنوبی این کشور می‌شود.

وال استریت ژورنال نوشت، اقدامات روسیه، مقامات نظامی ایالات متحده را نگران کرده است. آنها نگران هستند که یک اشتباه محاسباتی ممکن است به درگیری ناخواسته بین نیروهای ایالات متحده و روسیه در سوریه تبدیل شود.

رسانه‌ها روز پنجشنبه هفته گذشته خبر داده بودند که پهپادهای ناشناس، چهارشنبه‌شب، مقر عناصر تروریستی «مغاویر الثوره» در داخل پایگاه آمریکایی «التنف» را ـ که از مهم‌ترین مراکز حضور نظامیان اشغالگر آمریکایی در سوریه به شمار می‌رود ـ هدف قرار دادند.

مقام‌های دفاعی آمریکا در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان خبر دادند که این حمله را روسیه انجام داده و پیش از حمله، به واشنگتن هشدار داده است که نیروهای خود را از محل دور کند.

یکی از مقام‌های نظامی آمریکایی در پی این رخداد گفت: اندکی پس از هشدار مسکو به واشنگتن، جنگنده‌های روسی شامل دو سوخو-۳۵ و یک سوخو-۲۴ قبل از حمله به یک پایگاه نظامی، در حال عبور از منطقه بر فراز التنف مشاهده شدند.

وال استریت ژورنال در این خصوص نوشت: هشدار قبل از حمله روسیه به پایگاه التنف نشان می‌دهد که ارتش روسیه به طور فعال نیروهای آمریکایی را هدف قرار نمی‌دهد؛ اما مأموریت ایالات متحده در سوریه را با مشکل مواجه می‌کند.

نیروهای ارتش ایالات متحده در زمان حملات روز چهارشنبه که قبلاً توسط CNN گزارش شده بود، در مجاورت پایگاه نبودند و هیچ تلفات آمریکایی یا ائتلاف در نتیجه این حمله وجود نداشت؛ اما این عملیات آنچه را که یک مقام نظامی ایالات متحده به عنوان “افزایش قابل توجه تحریکات” در این ماه توصیف کرد، مشخص نمود.

بر اساس این گزارش، نیروهای ارتش ایالات متحده در زمان حملات روز چهارشنبه ـ که قبلاً در شبکه «سی ان ان» گزارش شده بود ـ در مجاورت پایگاه نبودند و هیچ تلفاتی از نیروهای آمریکایی یا ائتلاف در نتیجه این حمله وجود نداشت؛ اما مقام‌های آمریکایی این حمله را تشدید اقدامات تحریک‌آمیز روسیه در سوریه در ماه جاری میلادی توصیف کردند.

طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، سفارت روسیه در واشنگتن بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

این روزنامه آمریکایی همچنین گزارش کرد که در هفته جاری، همچنین نیروهای نظامی روسیه دو جنگنده سوخو-۳۴ را در محلی مستقر کردند که ایالات متحده در حال انجام عملیاتی در شمال شرقی سوریه بودند تا یک سازنده بمب داعش را دستگیر کنند. دو جنگنده روسیه پس از هشدار جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکا، از محل استقرار عقب‌نشینی کردند.

مقامات نظامی ایالات متحده از ارائه جزئیات در مورد هر یک از حوادث دیگری که به گفته آنها در دو هفته گذشته رخ داده است خودداری کردند.

ژنرال «اریک کوریلا» رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده در منطقه (سنتکام) گفت که ایالات متحده به دنبال اجتناب از درگیری با روسیه در سوریه است.

وی در این باره توضیح داد: «ما به دنبال اجتناب از محاسبه اشتباه یا مجموعه اقداماتی هستیم که می‌تواند منجر به درگیری غیرضروری شود: این هدف ما می ماند. با این حال، رفتار اخیر روسیه تحریک آمیز و تنش‌زا بوده است.»

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که حدود ۲۰۰ سرباز آمریکایی در پادگان التنف به عنوان بخشی از کارزار ایالات متحده برای راهنمایی شرکای محلی جهت مبارزه با داعش مستقر شده‌اند و در مجموع حدود ۹۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه حضور دارند.

وال استریت ژورنال گزارش می‌کند که نیرو‌های آمریکایی، علاوه بر التنف، به نیرو‌های کرد سوری در بخش شرقی این کشور آموزش و مشاوره می‌دهند.

این نخستین بار نیست که پایگاه التنف هدف حمله پهپادی یا راکتی قرار می‌گیرد؛ در اکتبر ۲۰۲۱ نیز التنف هدف حمله پهپادی قرار گرفت؛ پایگاهی که در ۴۲ کیلومتری گذرگاه التنف در نزدیکی مثلث مرزی عراق، اردن و اردن قرار گرفته است.

منطقه التنف که پایگاه آمریکا در آنجاست، یک منطقه کلیدی و ژئواستراتژیک بسیار مهم به شمار می‌رود که در مثلث مرزی سوریه، عراق و اردن قرار دارد. این پایگاه غیر قانونی و با حضور اشغالگرانه آمریکا بنا شده و ۵۰ کیلومتر منطقه ممنوعه دارد.

 

موشک کینژال روسی با سرعت ۱۲۰۰۰ کیلومتر در ساعت که ۱۰ برابر سریعتر از صوت است، امروز برای انهدام یک انبار تسلیحات اوکراینی در ۱۳۶ متری زیر زمین مورد استفاده قرار گرفت.