بازار کریپتو، مسیر رفته را بازگشت

محبوب‌ترین ارز دیجیتال بازار، بیت‌کوین امروز نتوانست به بالاتر رفت خود ادامه دهد و دوباره به زیر سطح ۲۰۰۰۰ دلار رسید. دومین دارایی رمزنگاری محبوب بازار نیز، اتریوم نیز ریزشی را تجربه کرد و تمام مسیر رفته خود در این چند روز گذشته را بازگشت.

در ساعات اولیه امروز، ۹ شهریور ۱۴۰۱، بیت‌کوین نزدیک به سطح ۱۹هزار و ۷۰۰ دلار معامله می‌شود. این رمزارز در حدود یک روز، ۲ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده. گفتنی است قیمت در اوایل امروز برای مدت کوتاهی به ۲۰۵۰۰ دلار رسید اما نتوانست این سطح را نگهدارد. سایر ارزهای بازار کریپتو نیز در وضعیتی مشابه نسبت به بیت‌کوین قرار دارند.در ساعات اولیه امروز، ۹ شهریور ۱۴۰۱، بیت‌کوین نزدیک به سطح ۱۹هزار و ۷۰۰ دلار معامله می‌شود. این رمزارز در حدود یک روز، ۲ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده. گفتنی است قیمت در اوایل امروز برای مدت کوتاهی به ۲۰۵۰۰ دلار رسید اما نتوانست این سطح را نگهدارد. سایر ارزهای بازار کریپتو نیز در وضعیتی مشابه نسبت به بیت‌کوین قرار دارند.

روند بیت‌کوین
در یک هفته گذشته، بیت‌کوین حدود ۸ درصد کاهش قیمت داشته‌ است، این در حالی است که اتریوم، نزدیک به ۶ درصد از ارزش خود را از دست داده. تمام آلت‌کوین‌های برتر بازار کریپتو نیز در چند ساعت گذشته کاهش قیمت را تجربه کردند. گفتنی است تا این لحظه سود روزانه این رمزارز ها، برای معامله‌گران کوتاه مدت بازار، کاملا از بین رفته است.شرکت تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال Glassnode ، در جدیدترین گزارش خود عنوان کرد: «ضعف کوتاه‌مدت همچنان بسیاری از بنیادهای اصلی بیت‌کوین را تحت الشعاع قرار می‌دهد. این مسئله فشار فروش از سمت خرس‌های بازار را تقویت خواهد کرد.»

روند هفتگی بیت‌کوین، Tradingview
سطوح مهم بیت‌کوین برای بازار کریپتو
در همین حال، Bendik Norheim Schei، رئیس تحقیقات Arcane Research، خاطرنشان کرد که بیت‌کوین اکنون زیر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته ای خود (۲۰۰WMA) معامله می‌شود.او همچنین بیان داشت: «این یک مشاهده رایج در بازار رمزارز نیست. بلکه از گذشته تا کنون، خرید زیر این شاخص فنی معروف (۲۰۰WMA)، از لحاظ تاریخی یک استراتژی سودآور در بازار کریپتو بوده است. با این حال، قابل توجه است که بیت‌کوین تقریباً دو ماه است در زیر ۲۰۰WMA  قرار دارد. ما قبلاً چنین چیزی را ندیده بودیم. این موضوع می‌تواند ماهیت شاخص مهم ما را در این لحظه به یک مقاومت حیاتی برای بیت‌کوین تغییر دهد. که این بدون شک یک سیگنال فنی نزولی برای ما محسوب می‌شود.

همچنین بیت‌کوین تا این لحظه در بالای سطح اوج خود در سال ۲۰۱۷ در حال تثبیت بوده است. پس می‌توان این سطح را نیز به عنوان حمایت اصلی قیمت در روزهای آینده دانست.» از دست رفتن این سطح می‌تواند روند بیت‌کوین را وارد یک فاز نزولی عمیق‌تر کند.رئیس تحقیقات افزود که سطوح حمایت عمده بعدی در مقیاس هفتگی می توانند حدود ۱۶ هزار دلار یا حتی بین ۱۱ هزار تا ۱۲ هزار دلار باشند.او در پایان گفت: «بنابراین، سطح حمایت بعدی کجاست؟ با توجه به اینکه بازار سهام به وضوح ادامه راه را برای بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده در سال جاری رهبری می‌کند، در نظر گرفتن تنها سطوح فنی قیمت هنگام ارزیابی بیت‌کوین خطرناک خواهد بود.»