بیش از ۸۵ درصد نیروهای بسیج‌شده‌ اوکراین تلف شده‌اند

یک مقام نظامی اوکراینی می گوید که از هر ۱۰۰ نفری که در سال گذشته به خدمت سربازی اجباری اعزام شدند، تنها ۱۰ تا ۲۰ نفر باقی می مانند در حالی که بقیه یا کشته یا از کار افتاده می شوند

رسانه های اوکراین روز جمعه به نقل از یک افسر ارشد نظام وظیفه در منطقه پولتاوا گزارش دادند که تقریباً از هر ده سرباز اوکراینی که یک سال پیش به خدمت سربازی رفته‌اند، ۹ نفر در جنگ کشته یا مجروح شده اند.

سرهنگ دوم ویتالی برژنی، که در حال حاضر به عنوان سرپرست مرکز منطقه‌ای استخدام و پشتیبانی اجتماعی خدمت می کند، این اعتراف را در جلسه شورای شهر پولتاوا بیان کرد.

برژنی، با به صدا درآوردن زنگ خطر، به شرکت کنندگان در جلسه گفت که “از ۱۰۰ نفری که پاییز گذشته به یگان‌ها پیوستند، تنها ۱۰-۲۰ نفر از آن‌ها باقی مانده‌اند، بقیه کشته، زخمی یا از کار افتاده شده‌اند. ” او با توجه به این آمار اعلام کرد که ارتش نیاز فوری به کمک دارد.

وی اذعان داشت که مقامات محلی در تلاش های سربازی اجباری خود با چالش های قابل توجهی روبرو هستند و تنها ۱۳ درصد از طرح بسیج را محقق کرده‌اند. این امر، پولتاوا را در انتهای رتبه‌بندی منطقه‌ای برای تامین نیروی رزمی قرار می دهد.

این افسر برای رفع کمبود نیروی انسانی پیشنهاد «حضور سربازان وظیفه» را داد. وی در ادامه با بیان اینکه این منطقه قصد دارد یک تیپ مکانیزه قابل توجه ایجاد کند، از کلانترهای محلی خواست تا از این تلاش فعالانه حمایت کنند.

پس از شروع جنگ با روسیه در فوریه ۲۰۲۲، کی‌یف یک بسیج عمومی را به اجرا گذاشت و اکثر مردان بین ۱۸ تا ۶۰ سال را از خروج از کشور منع کرد. در ابتدا تصور می شد که این اقدام برای تامین نیازهای نیروی انسانی نظامی کشور کافی است.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اسبق اوکراین، ماه گذشته فاش کرد که کیف هنوز طرح بسیج موجود خود را به طور کامل اجرا نکرده است، و این نشان می‌دهد که نیازی به تلاش اجباری دیگری وجود ندارد.

با این وجود، در ابتدای این ماه، زمانی که وزارت دفاع اوکراین فرمانی را صادر کرد که برای افراد دارای شرایط پزشکی شدید، از جمله هپاتیت، اچ آی وی بدون علامت و سل تحت مدیریت بالینی مجوز خدمت اجباری را صادر کرد، یک تغییر اساسی در سیاست رخ داد.

این تغییر غیرمنتظره در رویکرد، نشان از تحولی در استراتژی کی‌یف برای تقویت قابلیت های نظامی خود داشت.

همزمان، مقامات کشور یک کارزار جامع مبارزه با فساد را در چارچوب نظام وظیفه کشور آغاز کردند. در تحولات اخیر، رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی با پایان دادن به انتصاب پرسنل نظام‌وظیفه هر منطقه از بین نظامیان همان منطقه، اقدامات قاطعانه‌ای انجام داد.

اظهارات برژنی مصادف با ضدحمله مداوم اوکراین است که بیش از سه ماه طول کشیده است، اما با وجود حمایت کامل غرب، در دستیابی به دستاوردهای ارضی قابل توجهی با مشکل مواجه شده است.

در روزهای اخیر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تلفات نظامی اوکراین را بیش از ۷۱۰۰۰ نفر تخمین زد. علاوه بر این، او پیشنهاد کرد که کی‌یف ممکن است به محض اینکه منابع آن برای مقابله با دفاع روسیه به شدت کاهش یابد، وارد مذاکره با مسکو شود. در ارزیابی پوتین تاکید شد که اوکراین در درجه اول به دنبال گفتگو برای بازسازی توانایی های نظامی ضعیف خود است.