ترامپ: بایدن دیوانه است و زوال عقل دارد

گروه بین‌الملل: در آستانه انتخابات درون حزبی ایالات متحده رقابت ترامپ و بایدن شدت پیدا‌کرده و یک دیگر را مورد حمله قرار دادند. جو بایدن، دیروز در فیلادلفیا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق و جمهوریخواهان را خطری برای دموکراسی در ایالات متحده خواند و خواستار اتحاد مردم شد! در واکنش، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق این […]

گروه بین‌الملل: در آستانه انتخابات درون حزبی ایالات متحده رقابت ترامپ و بایدن شدت پیدا‌کرده و یک دیگر را مورد حمله قرار دادند.
جو بایدن، دیروز در فیلادلفیا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق و جمهوریخواهان را خطری برای دموکراسی در ایالات متحده خواند و خواستار اتحاد مردم شد! در واکنش، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق این کشور هم گفت: بایدن دیوانه است و زوال عقل دارد.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه جمهوریخواهان متحد دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق را به تضعیف پایه های دموکراتیک کشور متهم کرد و از رای دهندگان خواست در انتخابات میاندوره ای نوامبر، افراط گرایی را رد کنند. بایدن در یک سخنرانی تلویزیونی با اشاره به اصطلاح جمهوریخواهان MAGA (اشاره به شعار محبوب دونالد ترامپ، “آمریکا را دوباره بزرگ کنیم”) به دلیل تمایل به لغو انتخابات دموکراتیک انتقاد کرد. بایدن گفت: دونالد ترامپ و جمهوریخواهان افراطی پایه‌ های جمهوری ما را تهدید می‌کنند. در حالی که امشب اینجا ایستاده ام، برابری و دموکراسی مورد حمله قرار گرفته است. این سخنرانی نقطه عطفی برای جو بایدن در آستانه انتخابات میاندوره ای است، زیرا به گفته مشاوران، رئیس جمهوری آمریکا به طور فزاینده ای نسبت به تمایلات ضد دمکراتیک در حزب جمهوریخواه نگران است و به دنبال محافظت از کنگره تحت کنترل دموکرات ها ها و همچنین حمایت از کنگره است. جو بایدن پس از صرف بیشتر انرژی خود از ابتدای سال برای مبارزه با تورم فزاینده و جنگ در اوکراین، در روزهای اخیر شروع به حمله شدید به جمهوریخواهان کرده است.

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به سخنرانی جو بایدن در فیلادلفیا گفت: در دو سال گذشته، جو بایدن به روح آمریکا، به مردم آن، به قوانین آن، به مقدس ترین ارزش های آن حمله کرده است. سیاست های او روح آمریکا را به شدت جریحه دار کرده و روح آمریکا را تضعیف کرده است. او به اعتماد آمریکا خیانت کرده است.
مارجوری تیلور گرین، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا هم در واکنش به سخنرانی جو بایدن که جمهوریخواهان را خطری برای دموکراسی آمریکا معرفی کرد، در توئیتر نوشت: جو بایدن همه ما را دشمن دولت اعلام کرد. بایدن برای همه ما یک خطر است. جو بایدن باید استیضاح شود!

علاقه‌مندی‌های ترامپ در حوزه های اطلاعاتی 
نیویورک تایمز نوشت: دونالد ترامپ، در زمان ریاست جمهوری خود، فقط زمانی بیشترین علاقه را به جلسات اطلاعاتی نشان می داد که موضوعات حول محور روابط شخصی او با سران جهان و قدرتی که در اختیارش بود، می چرخید. ترامپ علاقه چندانی به برنامه‌های تسلیحاتی مخفی نداشت، اما غالباً درباره ظاهر کشتی ‌های نیروی دریایی و گاهی درباره اندازه و قدرت زرادخانه هسته‌ای آمریکا، سؤالاتی می پرسید. ترامپ شیفته عملیات برای از بین بردن اهداف ارزشمند بود، مانند عملیات هایی که به کشته شدن ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش و ترور (شهید) سرلشکر قاسم #سلیمانی ، از فرماندهان ارشد ایرانی، منجر شدند. اما جزئیات سیاست های کلان امنیت ملی او را کسل می کرد.
بر خلاف برخی از رؤسای جمهور پیشین، ترامپ به گزارش های اطلاعاتی در مورد اشیاء ناشناس پرنده اهمیت نمی داد، ولی سوالاتی درباره ترور رئیس جمهور جان اف کندی مطرح می کرد. بر اساس مصاحبه با مقامات سابق دولت ترامپ و افرادی که در ارائه گزارش‌های اطلاعاتی به او نقش داشتند، نگاهی به آنچه که ترامپ را در جریان جلسات اطلاعاتی بیشتر درگیر کرده بود، نشان می‌دهد که او اغلب به سمت موضوعاتی کشیده می‌شد که حاوی روایت‌های روشن، عناصر شخصی یا اجزای بصری بودند. مقامات، دیدگاه‌های مختلفی درباره این که ترامپ چند بار و چه تعداد اسناد و مدارک را پیش خود نگه داشته بود، ارائه داده اند. به گفته برخی، مطالب ارائه شده پس از پایان جلسات توجیهی، جمع آوری شده است، در حالی که برخی دیگر می گویند ترامپ تقریبا مرتب خواستار نگه داشتن برخی از موارد ارائه شده، به ویژه تصاویر، نمودارها یا گرافیک ها بود.
جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی ترامپ، می گوید: «تشریح کنندگان مسائل اطلاعاتی سعی کردند راهی برای پی بردن به ذهنیت او پیدا کنند و یک تصویر- نمودار یا چیزی شبیه به آن- را با خود بیاورند و آن را روی میز رئیس جمهور قرار دهند و به او تحویل دهند. ترامپ گاهی اوقات می گفت: هی! این جالب است. آیا می توانم این را نگه دارم؟» اما در مورد اینکه ترامپ به چه نوع اطلاعات طبقه بندی شده علاقه مند بود و چه چیزهایی او را خسته می کرد، اتفاق نظر زیادی وجود دارد. بولتون به یاد می آورد که یک بار سعی می کرد در جریان بازی جام جهانی فوتبال به او درباره کنترل تسلیحات توضیح دهد و در جلب توجه او با چالش رو به رو شده بود. ترامپ قبل و بعد از تماس با همتایان خارجی خود، گزارش های اطلاعاتی را با ولع می خواند. او مشتاق تعمیق روابط خود با مستبدانی مانند کیم جونگ اون رهبر کره شمالی یا شی جین پینگ رئیس جمهور چین بود و مشتاق داشتن اهرم فشار روی متحدانی بود که شخصاً از آنها نفرت داشت، مانند آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا. در میان مطالبی که دولت از مار-آ-لاگو بدست آورد، سندی حاوی اطلاعات درباره مکرون بود.
به گفته مقامات سابق، ترامپ، شیفته اطلاعات سیا درباره روابط جنسی همتایان بین المللی خود بود. نه به خاطر اینکه قرار بود با این اطلاعات با آن ها رویارویی کند، بلکه به خاطر اینکه آن ها از منظر جنسی تحریک کننده بودند. ترامپ تقریباً همیشه علاقه زیادی به جلسات توجیهی نظامی و اطلاعاتی درباره ایران داشت و از مقامات دفاعی درباره برنامه های احتمالی برای جنگ با ایران سؤال می‌کرد. او همچنین درباره عملیات مخفی برای مقابله با تهران در خاورمیانه سؤالات مفصلی مطرح می کرد. شور و شوق او گاهی اوقات مقامات اطلاعاتی را نگران می کرد، مانند زمانی که او عکسی را از سایت پرتاب موشک ایران که از یک جلسه توجیهی اطلاعاتی دریافت کرده بود، در توئیتر منتشر کرد.