تعداد قربانیان سیل از ۷۰ تن گذشت

در میانه تابستان، در هفته نخست مردادماه! شاید باورش سخت باشد اما سیلابی که از چندروز پیش تقریبا همه کشور را درگیر کرده، تاکنون حدود ۷۰ قربانی گرفته و بیشتر از ۳۰ مفقودی داشته است.

به گزارش «موج امروز» به نقل از روزنامه خراسان، دیروز همزمان با انتشار تصاویری از آسیب به بافت تاریخی در یزد، آب گرفتگی خیابان ها در تهران، نشست گل در جاده کندوان، از جا کنده شدن درختان در برغان استان البرز و… جمع‌بندی گزارش‌ها از آمار قربانیان سیل نشان می داد که تا عصر روز گذشته ۶۱ نفر در استان های مختلف بر اثر سیل جان باختند و ۳۲ نفر همچنان مفقود هستند که تلاش برای یافتن آن ها از سوی عوامل سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر در حال انجام است.

این آمار در حالی است که عصر دیروز هم بارش های رگباری در مناطقی از خراسان رضوی، سیلاب شدیدی در پی داشت که هفت نفر از سرنشینان خودرو «ون» در مسیر میامی به روستای چنارک در اطراف مشهد که تبعه عراق بودند، بر اثر سیلاب در اطراف این کلان شهر جان باختند که با احتساب آن، آمار فوتی های سیل به حدود ۷۰ نفر رسید.

 

بازدید سرزده رئیس جمهور از روند امداد رسانی به سیل زدگان با ادامه امدادرسانی ها و جست وجوی مفقودان در سیلاب امامزاده داوود و فیروزکوه، رئیس جمهور ظهر دیروز در میان سیل‌زدگان روستای مزداران شهرستان فیروزکوه حضور یافت و از نزدیک از خسارات سیل و روند امداد رسانی به سیل‌زدگان مطلع شد. سید ابراهیم رئیسی در این بازدید با اشاره به بروز سیلاب‌های متعدد در کشور در پی بارش‌های اخیر گفت: در روزهای اخیر در مجموع در ۶۶۱ نقطه کشور شاهد وقوع سیلاب بوده‌ایم.

اگر چه اخبار وقوع سیل به طور کامل و لحظه‌ای به دست بنده می‌رسد و معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور نیز حضور میدانی دارند و به طور مستمر آخرین تحولات و اخبار را به بنده گزارش می‌کنند اما با وجود این طاقت نیاوردم که اخبار را صرفا از دفترم دنبال کنم پس به حضور شما رسیدم تا از نزدیک پیگیر آخرین وضعیت امداد رسانی به مردم و آسیب‌دیدگان سیل اخیر باشم.

پس از عملیات امداد، تسریع در سامان دهی مناطق آسیب دیده اهمیت زیادی دارد رئیسی با اشاره به حضور تیم‌ها، ماشین‌آلات و تجهیزات امدادی در مناطق سیل‌زده از جمله در روستای مزداران، تصریح کرد: به لطف روحیه‌ای که امام راحل و مقام معظم رهبری در مردم دمیدند، امروز شاهد تبلور روحیه همبستگی و کمک مردم به یکدیگر هستیم. همین روحیه باعث شده که امروز این جا مملو از نیروها و تجهیزات امدادی باشد که این بسیار ارزشمند است.

رئیسی با تاکید بر این که هرگونه نیاز برای تکمیل عملیات امداد و نجات به مردم سیل‌زده در نقاط مختلف کشور در اسرع وقت تامین خواهد شد، خاطرنشان کرد: پس از تکمیل عملیات امداد و نجات و اسکان موقت مردم، تسریع در سامان دادن منازل آسیب‌دیده از سیل اهمیت زیادی دارد که بعد از اقدامات اولیه باید هر چه سریع‌تر آغاز شود.

سفر رئیس جمهور به مناطق سیل زده اما حاشیه هایی هم در پی داشت. برخی از مردم مناطق سیل زده فیروزکوه تهران که بر اثر سیل، خسارت زیادی دیده بودند با گلایه و اعتراضاتی در خصوص پیشگیری نکردن از وقوع چنین حوادثی انتقاد کردند. در فیلم هایی که در فضای مجازی هم خبرساز شد یکی از افراد حاضر در آن جا خطاب به رئیس جمهور می گوید: «سید! قبل پیشگیری، درمان خوبه؛ نه الان که همه زندگی ما رو سیل برده! …»