درون زرادخانه تسلیحاتی پوتین چه خبر است؟‌

سلاح‌های گرمافشاری (ترموباریک) هم چنین به عنوان بمب‌های خلاء شناخته می‌شوند و مواد منفجره‌ای با قدرت بالا هستند که از جو به عنوان بخشی از انفجار استفاده می‌کنند. این تسلیحات از قدرتمندترین سلاح‌های غیر هسته‌ای هستند که تاکنون ساخته شده اند.

ارتش روسیه به برخی از وحشتناک‌ترین سلاح‌های موجود از جمله ۴۴۴۷ کلاهک، موشک‌های کروز کالیبر، سلاح شعله افکن با قدرت پرتاب آتش و سلاح ۱۶ میلیون دلاری موسوم به “پدر همه بمب ها” مجهز است که می‌تواند اجساد را تبخیر کند.

به گزارش فرارو، همزمان با جنگ اوکراین روزنامه بریتانیایی “دیلی میل” نگاهی به درون زرادخانه تسلیحاتی روسیه انداخته است:

تعداد: ۴۴۴۷ عدد
برد: ۱۸۰۲۴ کیلومتر
قدرت: ۵۵۰ کیلوتن
هزینه: نامعلوم

تعداد کلاهک‌های هسته‌ای روسیه یک راز دولتی است با این وجود، تخمین‌های غیررسمی درباره آن وجود دارد.

بر اساس گزارش بولتن دانشمندان اتمی، روسیه دارای ۴۴۴۷ کلاهک هسته‌ای است که ۱۵۸۸ مورد آن بر روی موشک‌های بالستیک نصب شده و در پایگاه‌های بمب افکن‌های سنگین مستقر هستند.

کلاهک هسته‌ای کلاهکی حاوی مواد منفجره یا سمی است که توسط موشک یا اژدر شلیک می‌شوند که و قابلیت شکافت یا همجوشی را دارد. این تسلیحات هنوز در طول منازعات مورد استفاده قرار نگرفته اند و تا زمان فعلی تنها زمان استفاده از تسلیحات هسته‌ای در نبرد‌ها در جریان حمله ایالات متحده به ژاپن در آگوست سال ۱۹۴۵ میلادی در پایان جنگ جهانی دوم بود. ” توبیاس الوود” رئیس کمیته دفاعی در مجلس عوام بریتانیا می‌گوید که در “بدترین سناریو” آن است که پوتین می‌تواند تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی کم بازده را در صورتی که نیروهایش نتوانند در اوکراین پیشرفت کنند مورد استفاده قرار دهد. به گفته الوود، متحدان غربی باید اکنون فکر کنند که اگر روس‌ها از نیرو‌های غیر متعارف استفاده کند چه پاسخی خواهند داشت.

او به بخش جهانی شبکه خبری “بی بی سی” می‌گوید: “پوتین قطعا قادر است از سامانه‌های تسلیحاتی دیگری نیز استفاده کند که واقعا آزمایش نشده یا ما واقعا به آن عادت نداریم”.

 

 

موشک‌های کروز کالیبر

موشک‌های کروز کالیبر

برد: ۲۴۱۴ کیلومتر
وزن: ۲.۳ تن
هزینه: نامعلوم

کالیبر یک موشک کروز دوربرد است که توسط روسیه به عنوان رقیب تاماهاوک ساخت آمریکا ساخته شده است. کالیبر با طول ۹۱۴ سانتی متر، وزن تا ۲.۳ تن و برخوردار از یک کلاهک ۴۹۸ کیلوگرمی با مواد منفجره قوی یا هسته ای، سلاح منتخب روسیه برای انجام حملات دقیق علیه اهداف دشمن است.

کالیبر که در دهه ۱۹۹۰ میلادی توسعه یافت و برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی در جنگ مورد استفاده قرار گرفت می‌تواند توسط کشتی ها، زیردریایی‌ها یا نیرو‌های زمینی پرتاب شود.

فیلمی منتشر شده از شهر اودسا در جنوب غربی اوکراین در هفته گذشته یک انبار را نشان می‌دهد که توسط موشک کالیبر روسیه منهدم شده است.

پدر همه بمب‌ها

نوع: ترموباریک (گرمافشاری)
بازده انفجار: ۴۴ تن تی ان تی
هزینه: ۱۶ میلیون دلار

مقام‌های غربی هشدار داده‌اند که روسیه ممکن است در صورتی که حمله آن کشور به اوکراین به یک باتلاق تبدیل شود از ابرسلاح‌های وحشیانه استفاده کند که اجساد را تبخیر می‌کنند و اندام‌های داخلی بدن انسان را در هم می‌کوبند.

پوتین قادر است به سلاح‌های ترموباریک پرقدرت متوسل شود که توسط هواپیما‌ها استفاده می‌شوند و “پدر همه بمب‌ها” نامیده می‌شوند، زیرا اوکراینی‌ها در برابر تلاش او به منظور کنترل کی‌یف پایتخت اوکراین مقاومت کرده‌اند.

سلاح‌های گرمافشاری (ترموباریک) هم چنین به عنوان بمب‌های خلاء شناخته می‌شوند و مواد منفجره‌ای با قدرت بالا هستند که از جو به عنوان بخشی از انفجار استفاده می‌کنند. این تسلیحات از قدرتمندترین سلاح‌های غیر هسته‌ای هستند که تاکنون ساخته شده اند.

یک بمب ترموباریک که توسط ایالات متحده بر روی مواضع طالبان در افغانستان در سال ۲۰۱۷ پرتاب شد ۹۷۹۷ کیلوگرم وزن داشت و پس از منفجر شدن در ارتفاع ۱۸۲ سانتی متر از سطح زمین، دهانه‌ای به عرض بیش از ۳۰۰ متر را بر جای گذاشت.

تسلیحات ترموباریک توسط ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شدند. در سپتامبر ۲۰۰۷ میلادی، روسیه بزرگترین سلاح گرمافشاری ساخته شده را منفجر کرد که انفجاری معادل ۳۹.۹ تن ایجاد کرد.

طبق گزارش ها، نسخه آمریکایی این سلاح بیش از ۱۶ میلیون دلار قیمت دارد. این بمب با استفاده از اکسیژن هوای اطراف برای ایجاد انفجاری با دمای بالا کار می‌کند که آن را بسیار کشنده‌تر از یک سلاح معمولی می‌سازد.

بر اساس گزارش ها، روسیه در حال حاضر از یک سامانه موشکی گرمافشاری به نام TOS-۱ Buratino استفاده می‌کند که به آن شعله افکن نیز گفته می‌شود و از تانک‌ها پرتاب می‌شود.

سامانه پرتاب موشک چندگانه بوراتینو Tos-۱

نوع: ترموباریک (گرمافشاری)
کالیبر: ۲۲۰ میلی متر
منطقه انفجار: ۳۰۴ متر
هزینه: ۶.۵ میلیون دلار

سامانه پرتاب موشک چندگانه TOS-۱ Buratino که راکت‌های های ترموباریک سوخت – هوا را شلیک می‌کند زمانی که منفجر می‌شوند تمام اکسیژن را در منطقه انفجار مصرف می‌کنند و همه ساکنان منطقه را به قتل می‌رسانند. این سلاح بر اساس تانک جنگی T-۷۲ متعلق به دوران شوروی ساخته شده است که برجک اصلی آن برداشته شده و با یک سیستم پرتاب موشک ۳۰، ۸.۵ اینچی جایگزین شده است.

این سیستم در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی توسعه یافت و موشک‌های هدایت نشده آن دارای برد ۳.۲ کیلومتری هستند. شاهدان ادعا می‌کنند که این سیستم تسلیحاتی را دیده اند که از بلاروس به اوکراین می‌رود و احتمالا به سمت کی یف در حال حرکت است.

هویتزر ۲۰۳ میلی متری خودکششی سنگین ۲۷M MALKA

نوع: تانک توپخانه سنگین
کالیبر: ۲۰۳ میلی متر
هزینه: نامعلوم

مقام‌های اطلاعاتی به روزنامه “ایندیپندنت” گفته اند که روس‌ها از هویتزر خودکششی سنگین ۲۰۳ میلی متری ۲۷M Malka قدرتمندترین سامانه توپخانه‌ای متعارف در جهان استفاده می‌کنند. این سیستم توپخانه که با نام ۲S۷ Pion نیز شناخته می‌شود و چهار پرتابه را برای استفاده فوری حمل می‌کند و قادر به شلیک مهمات هسته‌ای است. طبق گزارش وب سایت نظامی Army Recognition تنها یک شلیک از سلاح ۲۰۳ میلی متری می‌تواند ساختمانی که به عنوان سنگر استفاده می‌شود را به طور کامل تخریب کند.