ساخت موشک ارزان

سردار محمد طهرانی مقدم بردار بزرگ شهیدان علی و حسن تهرانی مقدم در دیدار با دیدار نیوز گفت : مجید قاسمی فیض آبادی از بچه‌های جهاد استان مرکزی از جمله اولین کسانی بود ایده استفاده از لوله جدار چاه بدون درز برای ساخت موشکهای ارزان قیمت با سرعت بدون دردسر ماشین کاری برای نصب سر […]

سردار محمد طهرانی مقدم بردار بزرگ شهیدان علی و حسن تهرانی مقدم در دیدار با دیدار نیوز گفت :

مجید قاسمی فیض آبادی از بچه‌های جهاد استان مرکزی از جمله اولین کسانی بود ایده استفاده از لوله جدار چاه بدون درز برای ساخت موشکهای ارزان قیمت با سرعت بدون دردسر ماشین کاری برای نصب سر جنگی به و اولین بارتا برد سی کیلومتر ساخت داخل را دادند او تجربه همکاری با من در کردستان عراق و فتح حلبچه را هم داشت.

همه دست به دست هم دادیم و کار بزرگی را در کردستان عراق انجام دادیم و همین شخص و همکارانش بعد‌ها و بعد از جنگ به گونه‌های دیگر با صنعت موشکی همکاری کردند و در توسعه سوخت موشکی دست و تامین تشدید کننده های سوخت دست به کار شدند.

 

دیدار نیوز به مناسبت سالگرد شهادت حسن طهرانی مقدم، پدر صنعت موشکی ایران، با سردار محمد طهرانی مقدم برادر بزرگ آن شهید والامقام گفت‌وگویی انجام داده است مشروح آن در دو قسمت بخش شده است و چندین نوبت توسط دیگر شبکه داخلی وخارجی باز نشر شده است

سردار محمد طهرانی مقدم در گفتگو با دیدار نیوز با تحسین از رزمندگان حماس و مدافعان عزه عنوان داشته اند جهاد خود کفایی صنایع موشکی کشور مسقیما با پشتبانی مهندسی جنگ جهاد سازندگی استانهای صنعتی کشور همکاری داشته اند.

 

وی در این گفتگو تاکید داشته اند :پایه و اساس یگان موشکی ما در زمان جنگ شکل گرفت. بعد از انقلاب، واقعا امورات کشور و بخصوص جنگ بدون سازمان جهاد سازندگی پیش نمی‌رفت. حاج حسن با بچه‌های جهاد خیلی مانوس بود. طی قرار دادی مسئولیت‌هایی در حوزه موشکی را برای جهادی‌ها تعریف کرد. مجتمع شماره یک کرج را که جهادی‌ها ساختند، موشک حاصل از آن تا ۶۰ کیلومتر برد داشت که با استفاده از لوله‌های جدار (کیسینگ) بود. این لوله‌ها در جداره چاه‌های نفت مورد استفاده قرار می‌گرفت و به حدی قوی بودند که فشار زمین را در جداره چاه مهار می‌کردند و مانع تخریب جداره چاه نفت می‌شند.

ایده استفاده از لوله‌های جدار برای استفاده به عنوان قاب یا پوسته اصلی موشک توسط بچه‌های جهاد اراک برای اولین بار مطرح شد
مجید قاسمی فیض آبادی از بچه‌های جهاد استان مرکزی فرمانده عملیات قراگاه جهاد استان مرکزی در مناطق عملیاتی پنچ وین مریوان و سید صادق عراق از جمله اولین کسانی بود که این پیشنهاد را داد.

او تجربه همکاری با من در کردستان عراق و فتح حلبچه را هم داشت. همه دست به دست هم دادیم و کار بزرگی را در کردستان عراق انجام دادیم و همین شخص و همکارانش بعد‌ها و بعد از جنگ به گونه‌های دیگر با صنعت موشکی همکاری کردند و در توسعه سوخت موشکی دست به کار شدند.