عقب نشینی فوری دفتر نتانیاهو از تهدید حمله هسته‌ای علیه ایران

عقب نشینی فوری دفتر نتانیاهو از تهدید حمله هسته‌ای علیه ایران، پیام تبریک ابراهیم رئیسی به پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، برگزاری نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه در نیویورک، احضار کاردار سوییس به وزارت امور خارجه ایران و بیانیه مشترک سوریه و چین پس از دیدار بشار اسد و شی جین پینگ، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

دفتر نتانیاهو پس از مدت کوتاهی بعد از سخنرانی وی در سازمان ملل متحد اعلام کرد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی دچار اشتباه لفظی شده و به جای «تهدید معتبر نظامی» برای ایران که در متن سخنرانی او آمده، به اشتباه از عبارت «تهدید معتبر هسته‌ای» استفاده کرده است.

نتانیاهو در ادامه لفاظی‌ها و تکرار اتهامات بی پایه خود علیه جمهوری اسلامی ایران، این بار در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواستار بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی و وجود یک «تهدید معتبر هسته‌ای» علیه ایران شده بود.

دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه گفته است که این عبارت، به اشتباه تهدید معتبر هسته‌ای خوانده شد و نتانیاهو به متن اصلی سخنرانی خود پایبند است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در جریان این نشست در ادامه لفاظی‌هایش علیه ایران و با هدف ترغیب هم‌پیمانان غربی خود برای تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، مدعی شد: هشت سال پیش، قدرت‌های غربی قول دادند که تحریم‌ها را دوباره علیه ایران اعمال کنند؛ اما امروز توافق هسته‌ای را زیر پا می‌گذارد و خبری از این تحریم‌ها نیست.

نتانیاهو با چشم پوشی از جنایات روزافزون صهیونیست‌ها علیه ملت بی‌گناه فلسطین و حملات تجاوزکارانه آن به کشورهای منطقه و همچنین تلاش برای ایران هراسی، ادعا کرد: ایران به صرف میلیاردها دلار برای تسلیح گروه‌هایی در خاورمیانه و گسترش تروریسم ادامه می‌دهد و این کشور همچنان خطوط کشتیرانی بین‌المللی را تهدید می‌کند و به باج‌گیری هسته‌ای می‌پردازد.

وی همچنین با هدف غیر صلح آمیز جلوه دادن برنامه هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران گفت: برای توقف اهداف هسته‌ای ایران، باید دوباره تحریم‌ها اعمال شود و من همه تلاشم را برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای انجام خواهم داد. باید شهامت داشته باشیم تا جلوی خواسته‌های هسته‌ای ایران را بگیریم.

درحالی نتانیاهو دوباره اتهام تکراری و بی پایه  خود مبنی بر اینکه ایران به دنبال تسلیحات هسته‌ای است را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تکرار کرد که پیشتر نهاد اطلاعاتی آمریکا اذعان نموده بود، ایران به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست.

پیام تبریک ابراهیم رئیسی به پادشاه عربستان و محمد بن سلمان

ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران در پیام‌های جداگانه‌ای به پادشاه و ولیعهد عربستان، فرا رسیدن روز ملی این کشور را تبریک گفت.

سفارت ایران در ریاض در این باره در صفحه توییتر خود نوشت: «جناب آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رییس محترم جمهوری اسلامی ایران، در پیام‌هایی، روز ملی عربستان سعودی را به عالی جناب ملک سلمان بن عبدالعزیز ال سعود، پادشاه عربستان سعودی و عالی جناب امیر محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد و رییس شورای وزیران پادشاهی عربستان سعودی تبریک گفتند.»

بر اساس این گزارش، سفارت ایران در ریاض  نیز روز گذشته در پیامی فرارسیدن روز ملی عربستان را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت.

در پیام سفارت ایران در ریاض به این مناسبت آمده است: «سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض ضمن اعلام صمیمانه‌ترین تبریکات خود به مناسبت فرا رسیدن روز ملی عربستان سعودی، برای رهبری، دولت و مردم این کشور آرزوی بهترین‌ها، پیشرفت، بهروزی و سعادت دارد. روابط ایران و عربستان به نفع دو کشور برادر و مردم مسلمان آنها تحکیم خواهد یافت.»

برگزاری نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه در نیویورک

نشست سه‌جانبه وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و روسیه با حضور حسین امیرعبداللهیان، هاکان فیدان و سرگئی لاوروف در نیویورک برگزار شد.

در این نشست که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، این سه کشور عضو روند آستانه، آخرین تحولات سوریه و همچنین اختلافات موجود بین ترکیه و سوریه را  بررسی کردند.

احضار کاردار سوییس به وزارت امور خارجه ایران

 به دنبال صدور بیانیه نشست مشترک وزرای امورخارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا که در آن علاوه بر اتهامات بی‌اساس به جمهوری اسلامی ایران، ادعاهای غیرقابل قبول علیه حاکمیت سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در جزایر سه‌گانه ایرانی مطرح و دولت آمریکا نیز آن را مورد حمایت قرار داده بود، عصر روز پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲، کاردار سفارت سوئیس در تهران (در غیاب سفیر) به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، از سوی رئیس اداره سوم آمریکا به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید و محکومیت جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضع نسنجیده و اقدامات تحریک آمیز دولت آمریکا به وی ابلاغ شد.

 در نشست مذکور که در نیویورک برگزار شد، ادعاهای بی‌اساس درباره جزایر سه‌گانه ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی مطرح شد. مقامات جمهوری اسلامی ایران، پیش از این و بارها این جزایر را جزء لاینفک خاک ایران خوانده‌اند.

در احضار کاردار سوئیس تصریح شد: «جمهوری اسلامی ایران مصمم به دفاع از  تمامیت سرزمینی و حفاظت از امنیت و منافع خود در برابر هر گونه تهدیدهای دولت آمریکا در ارتباط با امنیت دریانوردی و کشتیرانی تجاری است و تدابیر لازم را در این خصوص برای تامین منافع ملی خود اعمال خواهد کرد.»

همچنین در این احضار تأکید شد که جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر رویکرد مسئولانه و هوشمندانه خود برای حفظ امنیت و استقرار در منطقه به آمریکا اجازه نخواهد داد با استمرار سیاست ایران هراسی به چپاول ثروت و منابع منطقه ادامه دهد. کاردار سوئیس هم گفت مراتب را فورا به دولت آمریکا منعکس خواهد کرد.

 در پی صدور این بیانیه نیز ناصر کنعانی به این بیانیه واکنش نشان داد و با تاکید مجدد بر مواضع ثابت و اصولی جمهوری اسلامی ایران، جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران خواند و افزود:جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعا بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.

بیانیه مشترک سوریه و چین پس از دیدار بشار اسد و شی جین پینگ

پس از دیدار «بشار اسد» و «شی جین پینگ» رؤسای جمهور سوریه و چین، این دو کشور، روز جمعه، درباره توافق شراکت راهبردی بین دو کشور، بیانیه مشترکی صادر کردند.

در این بیانیه آمده است: «طرفین به حمایت متقابل از مسائل مربوط به منافع مهم طرف دیگر ادامه خواهند داد. طرف سوری به اصل چین واحد متعهد است و جمهوری خلق چین را تنها دولت قانونی می‌داند. لذا تایوان، بخش جدایی‌ناپذیر خاک چین است.»

روز گذشته، رئیس‌جمهور سوریه برای نخستین بار در یک سفر رسمی وارد چین شد و امروز با همتای چینی خود در «هانگژو» دیدار کرد و دو طرف توافق شراکت راهبردی میان خود را امضا کردند.

در این دیدار، دو طرف ضمن بررسی آخرین تحولات منطقه غرب آسیا و جهان، شرایط سوریه را مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار دادند و رئیس‌جمهور چین ضمن استقبال گرم از بشار اسد، گفت که پکن همواره در کنار دمشق خواهد بود.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) ضمن نقل بیانیه مشترک گزارش داد، چین از تلاش های سوریه برای استقلال، حاکمیت و تمامیت اراضی این کشور حمایت می‌کند تا بتواند دووباره امنیت، ثبات و توسعه خود را به دست آورد.

چین همچنین تأکید کرد که مخالف مداخله در امور داخلی سوریه و بر هم زدن امنیت و ثبات این کشور است و نمی‌پذیرد که سایر کشورها، حضور نظامی داشته باشند یا عملیات نظامی غیر قانونی انجام دهند و منابع این کشور را غارت کنند.

پکن با تأکید بر لزوم لغو فوری همه تحریم‌های سوریه، در پایان تأکید کرد: «از بازسازی سوریه حمایت می‌کنیم. طرفین به صورت قاطع، مخالف توسعه‌طلبی و سیاست زورگویی هستند.»

«فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه نیز امروز سفر بشار اسد به چین را گام بلندی در راستای توسعه روابط دو کشور دانست و گفت که شرایط بین‌المللی در مقایسه با گذشته بسیار تغییر کرده و چین اکنون نقش بارزی در تمامی سطوح ایفا می‌کند.

مقداد افزود: «چین و سوریه حامی یکدیگر هستند. چین طی این‌ سال‌ها حمایت قابل توجهی از سوریه در بخش‌های مختلف چه در بحث مالی و چه در صحن شورای امنیت به عمل آورده است؛ در مقابل نیز سوریه به کشور چین واحد و یکپارچه اعتقاد و التزام بالایی دارد.»

سفر اسد در حالی است که او از سال ۲۰۰۰ که سمت ریاست‌جمهوری سوریه را بر عهده دارد، تاکنون به چین سفر نکرده بود. رئیس‌جمهور سوریه روز گذشته به همراه همسرش «اسماء الاسد» وارد فرودگاه پکن شد که طی مراسمی مورد استقبال گرم قرار گرفت.