هرگز فاجعه‌ای به شدت سیل پاکستان ندیده بودم

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت: وی هرگز مرگ و میر و تلفات ناشی از رویدادهای اقلیمی را در چنین مقیاسی که در مناطقی از پاکستان رخ داده، ندیده است و کشورهای ثروتمندتر را به دلیل نقش آنها در تغییرات اقلیمی و بروز این ویرانی ها مورد سرزنش قرار داد.

به گزارش «موج امروز» به نقل از ایرنا از خبرگزاری فرانسه، گوترش دبیرکل سازمان ملل پس از مشاهده بدترین آسیب ها در جنوب پاکستان در کنفرانس مطبوعاتی در شهر بندری کراچی گفت: من فجایع انسانی زیادی در جهان دیده ام اما هرگز کشتار اقلیمی در این مقیاس ندیده ام، من به سادگی هیچ کلمه ای برای توصیف آنچه امروز دیده ام ندارم.

گوترش در ادامه با اشاره به آنکه کشور‌های گروه ۲۰ امروزه عامل ۸۰ درصد از انتشار گاز‌های گلخانه‌ای هستند افزود: کشور‌های ثروتمندتر از نظر اخلاقی مسئول کمک به کشور‌های در حال توسعه مانند پاکستان برای بهبودی از بلایایی مانند این هستند و سازگاری برای ایجاد انعطاف پذیری در برابر اثرات آب و هوایی که متاسفانه در آینده تکرار خواهد شد.

 

پاکستان در حالی گرفتار یکی از سیل های اقلیمی شدید در طول تاریخ شده است که تنها مسئول کمتر از یک درصد از انتشار گازهای گلخانه ای در جهان است.

دبیرکل سازمان ملل همچنین از عدم توجه جهان به تغییرات آب و هوایی به ویژه کشورهای صنعتی ابراز تاسف کرد.

«شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان هفته گذشته طی دیدار با نمایندگان رسانه‌های بین المللی در اسلام‌آباد گفت: پاکستان به شدت نیازمند همیاری جهان و کمک کشورها است زیرا دست کم ۳۳ میلیون نفر به طور مستقیم تحت تاثیر سیل بی سابقه در پاکستان قرار گرفته‌اند.

سازمان ملل نیز پیش تر در واکنش به درخواست کمک دولت پاکستان، خواهان تامین ۱۶۰ میلیون دلار هزینه های امداد رسانی به سیل زدگان این کشور شد.