هفته‌ای ۲ مرگ زیر تیغ جراحان زیبایی غیر مجاز در کشور

عضو کمیسیون پزشکی قانونی کشور، با اشاره به عوارض انجام نادرست جراحی های زیبایی، گفت: جراحی‌های زیبایی توسط افراد غیرمتخصص و غیر مجاز، هر هفته منجر به حداقل دو مرگ در کشور می شود.

به گزارش «موج امروز» به نقل از مهر، حمیدرضا علیزاده، در برنامه «ضربان» شبکه سلامت سیما در خصوص عوارض انجام نادرست عمل‌های جراحی زیبایی، اظهار داشت: بیشتر پرونده‌هایی که در حال حاضر در پزشکی قانونی مورد بررسی قرار می‌گیرد مربوط به کارهای زیبایی است که توسط افراد غیر متخصص انجام شده است.

عضو ثابت کمیسیون پزشکی قانونی کشور افزود: افراد موظفند قبل از انجام هر درمانی به خصوص جراحی زیبایی و ترمیمی، با جستجوی اینترنتی اطلاعات پزشک مورد نظر خود را پیدا کنند در این رابطه سایت سازمان نظام پزشکی اطلاعات کامل پزشک را با وارد کردن نام و نام خانوادگی، در اختیار جوینده قرار می‌دهد.

وی گفت: سهم بزرگی از عوارض که به دنبال کارهای زیبایی ایجاد می‌گردد بر عهده خود مراجعه کننده است زیرا بدون آگاهی و تحقیق و تنها با تبلیغ‌های فریبنده به یک مرکز زیبایی مراجعه می‌کنند.

علیزاده ادامه داد: قطع عصب‌های صورت، نکروز وسیع بافت و ایجاد ناهنجاری‌هایی که شاید نیاز به چندین عمل ترمیمی داشته باشد، از عواقب سهل انگاری در انتخاب درست پزشک است.

وی گفت: یک تزریق ساده ژل در لب توسط فرد غیر متخصص می‌تواند به نکروز (از بین رفتن بافت) کامل این عضو منتهی گردد.

این متخصص جراحی ترمیمی و زیبایی، افزود: انجام جراحی‌های زیبایی توسط افراد غیرمتخصص و غیر مجاز، هر هفته منجر به حداقل دو مرگ در کشور می‌گردد. همچنین تزریق ساده بوتاکس اگر توسط فرد ماهر و متخصص انجام نگردد با عوارض بسیار زیادی همراه خواهد بود که گاهی جبران این نواقص توسط فوق تخصص زیبایی هم، امکان پذیر نخواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در خصوص شایع‌ترین اعمال جراحی در کشور، گفت: جراحی بینی و جراحی چاقی، از شایع‌ترین جراحی‌های زیبایی انجام شده در کشور است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همه افراد علاقمند به جراحی بینی کاندید عمل خواهند بود، افزود: بسیاری از افراد مراجعه کننده برای جراحی بینی، کاندید مناسبی برای عمل نیستند و در بیشتر اوقات به این افراد توصیه به انجام مشاوره‌های روانشناسی می‌گردد.

علیزاده گفت: بعد از جراحی بینی، جراحی‌های چاقی از بیشترین جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شوند البته بعضی از این عمل‌ها در حوزه درمان قرار دارد به طور مثال افرادی که BMI (شاخص توده بدنی) بالای ۳۵ تا ۴۰ دارند، در حیطه اعمال جراحی درمانی چاقی قرار می‌گیرند.

وی در پاسخ به این سوال که قبل از جراحی چاقی چه نکاتی مد نظر قرار می‌گیرد، افزود: انجام معاینات بالینی دقیق(BMI)، میزان قدرت کشسانی پوست، وجود فتق های ناشناخته،
مصرف سیگار و مواد مخدر و همچنین آزمایشات کامل و بررسی تمامی بیماری‌های داخلی فرد، ضروری است که پس از آن پزشک فوق تخصص جراحی ترمیمی، نظر خود را اعلام می‌کند.

عضو ثابت کمیسیون پزشکی قانونی کشور گفت: افرادی که وزن زیادی دارند به دلیل عدم چرخش مناسب خون در اندام‌های تحتانی بدن، ترمیم زخم‌ها به سختی انجام می‌گردد و ممکن است در روند بهبودی اختلال ایجاد کند.

وی، لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی را، برداشتن موضعی چربی‌ها و پوست از ناحیه شکم دانست، در حالی که اسلیو، روش جراحی است که باعث کاهش وزن کل بدن می‌گردد که معمولاً بعد از گذشت یک سال از جراحی اسلیو، شخص کاندید جراحی پوست‌های اضافه بدن می‌گردد. بنابراین دقت در انتخاب بیمار صحیح این جراحی‌ها، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

علیزاده تاکید کرد: آگاهی و روشنگری مردم از عوارض سنگین و غیر قابل جبران اینگونه جراحی‌ها جلوگیری می‌کند.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.