همه حاشیه های اخیر گشت ارشاد

گروه جامعه: فرقی ندارد بهار، تابستان، پاییز یا حتی زمستان باشد، از روزی‌ که پایشان به خیابان‌های شهر باز شد سالی نیست که چند مورد حادثه نیافریده باشند.از زمانی‌ که گشت ارشاد از دوران فرماندهی سردار طلایی در شهر تهران آغاز شد تا زمان گسترش آن به چند استان دیگر و این روز‌ها که فشار […]

گروه جامعه: فرقی ندارد بهار، تابستان، پاییز یا حتی زمستان باشد، از روزی‌ که پایشان به خیابان‌های شهر باز شد سالی نیست که چند مورد حادثه نیافریده باشند.از زمانی‌ که گشت ارشاد از دوران فرماندهی سردار طلایی در شهر تهران آغاز شد تا زمان گسترش آن به چند استان دیگر و این روز‌ها که فشار ماموران پلیس امنیت اخلاقی بی سابقه شده است، همیشه این پلیس با حاشیه‌های بسیاری روبرو بوده است. در حال حاضر نیز دختر ۲۲ ساله اهل سقز در حال دست و پنجه نرم کردن با مرگ است و باید دید آیا قتل عمد در پرونده او ثبت می‌شود یا دختر جوان با معجزه به زندگی باز می‌گردد.

مهسا امینی چگونه به کما رفت؟
عصر روز سه‌شنبه مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز استان کردستان درحالی‌که با خانواده‌اش برای تعطیلات آخر تابستان به تهران آمده بود، در حوالی مترو حقانی از سوی گشت ارشاد دستگیر شد.برادرش که همراه مهسا بود به این کار اعتراض کرد، اما مأموران پلیس مدعی شدند او را برای یک جلسه یک‌ساعته توجیهی به مقر پلیس در خیابان وزرا برده و بعد هم او را آزاد خواهند کرد.این در حالی است که برادر دختر جوان بلافاصله برای رهایی خواهرش به سمت خیابان وزرا آمد، اما هیچ خبری از مهسا نبود. ساعتی بعد صدای جیغ و فریاد بازداشت‌شدگان خبر از حادثه‌ای هولناک می‌داد. مأموران که نمی‌خواستند مردم تجمع کرده مقابل ساختمان پلیس وارد شوند وارد عمل شدند و ساختمان پلیس امنیت برای دقایقی دچار تشنج و درگیری شد.

دقایقی بعد آمبولانس اورژانس به داخل ساختمان وزرا رفت و پس‌ از آن آژیر کشان از آن‌جا خارج شد. همه نگران و سراسیمه بودند تا اینکه به خانواده‌ امینی اعلام شد حال دخترشان بد شده و به بیمارستان منتقل‌ شده است.
با حضور خانواده در بیمارستان ادعایی مطرح شد مبنی بر اینکه مأموران با دختر جوان در داخل ون و ساختمان درگیر شده و به‌همین‌علت مهسا دچار آسیب شده و در حالت کما به سر می‌برد.

با گذشته چهل و هشت سال از این حادثه هنوز دختر جوان در کما بوده و با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند.
در همین رابطه مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «خانمی به نام مهسا امینی که برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود، در جمع سایر افراد هدایت‌شده، به طور ناگهانی دچار عارضه قلبی شده و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به بیمارستان انتقال شد که اکنون تحت درمان و مداوا قرار دارد.

ماجرای آویزان بودن یک مادر به گشت ارشاد
چندی قبل فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که زن جوانی در حالی که به جلوی ون گشت ارشاد آویزان است با التماس و گریه از ماموران می‌خواهد که دخترش را با خود نبرند و دختر بیمار او را رها کنند.ماموران پلیس، اما بی توجه به این موضوع در حالی که احتمال زیر گرفتن زن جوان وجود دارد، به راهشان ادامه می‌دهند.

انتشار این فیلم باعث شد تا واکنش‌های زیادی به موضوع گشت ارشاد و نحوه برخورد ماموران مطرح شود و حتی رئیس پلیس تهران اعلام کرد با ماموران متخلف این حادثه برخورد شده است.در همین حال چند روز بعد رئیس پلیس کشور با حمایت از کار ماموران گشت غرب تهران اعلام کرد زن میانسال نباید در کار ماموران خلل ایجاد می‌کرد و کار ماموران در گاز دادن و باز کردن راه درست بوده است.

ضرب و شتم دختر جوان وسط پارک
سال ۹۷ بود که انتشار فیلم ضرب و شتم دختر جوانی در پارک پلیس تهران از سوی ماموران گشت ارشاد سر و صدای زیادی به پا کرد. معاونان رئیس جمهور وقت خواستار برخورد با ماموران شدند، وزیر کشور خواستار تحقیق در این زمینه شد و سخنگوی پلیس با ابراز شرمندگی، اعلام کرد البته این تمام فیلم نبوده و دختر جوان هم مقصر است.با این وجود انتشار این فیلم باعث اعتراض بخشی از مردم به گشت ارشاد در آن زمان شد. ده‌ها مورد فیلم از رفتار نادرست و غلط گشت ارشاد با زنان و دختران منتشر شده و به نظر می‌رسد باز هم این راه ادامه داشته باشد.