کره شمالی موشک بالستیک به سمت ژاپن شلیک کرد

نابع خبری بامداد سه‌شنبه گزارش دادند، کره شمالی یک موشک بالستیک به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) شلیک کرده است.

به گزارش موج امروز از رویترز، ارتش کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی یک موشک بالستیک به سمت ساحل شرقی کره جنوبی شلیک کرده است.

کاخ سفید در این خصوص تاکید کرد که با ژاپن و کره‌شمالی برای دادن «پاسخی قوی» به شلیک اخیر در حال رایزنی است.

گفته می‌شود که جک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده در همین راستا بطور جداگانه با همتایان خود در کره جنوبی و ژاپنی برای تدارک یک واکنش بین‌المللی «مناسب و قوی» گفتگو کرده است.

سخنگوی مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید که او در این گفتگوها بر «تعهد خلل‌ناپذیر» ایالات متحده به دفاع از ژاپن و کره جنوبی تاکید کرده است.

ایالات متحده که به دلیل تمرکز بیشتر بر جنگ اوکراین و نیز بحران‌های داخلی و بین‌المللی به آزمایش‌های پیشین کره شمالی واکنشی قاطعانه نشان نداده بود، اقدام تازه پیونگ‌یانگ در شلیک موشک بالیستیک را به عنوان تصمیمی «خطرناک و بی‌پروا» محکوم کرده است.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده همچنین در بیانیه‌ای تاکید کرد: «این اقدام، بی‌ثبات کننده و نشان دهنده بی‌توجهی آشکار کره شمالی به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و هنجارهای بین‌المللی است.»

تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی از این حیث بسیارجنجالی شده است که این نخستین بار از سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون است که یک موشک بالستیک میان‌برد بر فراز ژاپن به پرواز درآمده است.

به گفته دولت ژاپن، موشک بالستیک شلیک شده از سوی کره شمالی روز سه‌شنبه پس از عبور از شمال شرق این کشور در اقیانوس آرام فرود آمد.

توکیو با اعلام اینکه شلیک این موشک تلفات یا خساراتی به جا نگذاشته، یادآور شد که سیستم هشدار در سطح ملی که در معدود دفعاتی به کار گرفته می‌شود پس از این شلیک فعال شد و از ساکنان شمال و شمال شرقی کشور خواسته شد تا پناه بگیرند.

سامانه هشدار موشکی ژاپن پیامی را از رسانه‌های این کشور پخش کرد که ضمن اطلاع رسانی در خصوص پرتاب یک موشک توسط کره شمالی، از ساکنان مناطق شمالی خواسته شده بود به مکان‌های امن و پناهگاه‌ها بروند.

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن دقایقی پس از این ماجرا از «اقدام خشونت‌آمیز» پیونگ یانگ سخن گفت و تهدید کشورش بواسطه شلیک موشک بالستیک از سوی کره شمالی را به شدت محکوم کرد.

این پنجمین اقدام کره شمالی در شلیک موشک‌های بالستیک طی ۱۰ روز گذشته است که همزمان با تمرین‌ها و رزمایش‌های دریایی ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن در آب‌های سواحل شرقی شبه‌جزیره کره انجام می‌شود.