کشف جهش ژنتیکی «CAV۳» از عوامل بروز سرطان مری

پژوهشگران در مطالعات جدید خود نوعی جهش ژنتیکی به نام «CAV۳» مرتبط با سرطان مری را شناسایی کرده‌اند که نقص‌های ارثی در ژن CAV۳ می‌تواند از بهبود مناسب مری آسیب‌دیده جلوگیری کند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، تیمی از محققان دانشگاه Case Western Reserve در اوهایو موفق به کشف نوعی جهش ژنتیکی شده‌اند که به‌طور بالقوه به افرادی که در معرض خطر ابتلا به این سرطان بسیار کشنده هستند، کمک می‌کند.

کیشور گودا (Kishore Guda) پژوهشگر ارشد این تیم مطالعاتی، دانشیار دانشکده پزشکی کیس وسترن و عضو مرکز جامع سرطان این دانشگاه در رابطه با کشف فوق گفت: با شناسایی این جهش ژنتیکی، ما می‌توانیم افرادی را که در طول زندگی خود در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان مری هستند شناسایی کرده و بر این اساس غربالگری‌های لازم را انجام داده و پیشنهاد‌های سبک زندگی و استراتژی‌های درمانی را برای جلوگیری از توسعه سرطان انجام دهیم.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که تا ۱۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان مری بدخیم دارای حداقل یک عضو در خانواده خود هستند که به این سرطان مبتلا شده است؛ اما علی‌رغم تلاش‌های بسیار زیاد، مولکول‌هایی که در ایجاد سرطان نقش دارند به‌خوبی شناخته نشده بودند.

به همین دلیل گودا و همکارش پروفسور آمیتاب چاک (Amitabh Chak) از مرکز پزشکی و بیمارستان دانشگاهی کلیولند، خانواده‌های مبتلا به این بیماری را مورد مطالعه قرار داده و در نهایت یک ژن خاص به نام Caveolin-۳ (CAV۳) را شناسایی کردند که نقش مهمی در بروز این بیماری ایفا می‌کند.

به گفته نویسندگان این مطالعه، کائولین‌ها اجزای ساختاری یک سلول هستند که پروتئین‌های مختلفی را که در توانایی سلول برای عملکرد صحیح نقش دارند، تنظیم می‌کنند. برای یادگیری آنچه ژن CAV۳ در مری انجام می‌دهد، محققان از تکنیک‌های مولکولی و بافت‌های انسان و مدل‌های حیوانی استفاده کردند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که CAV۳ به‌طور معمول در سلول‌های تخصصی به نام غدد مخاطی وجود دارد که معمولاً در زیر سطح مری یافت می‌شوند. هنگامی‌که مری آسیب می‌بیند، این سلول‌های حاوی CAV۳ برای التیام آسیب به بالا مهاجرت می‌کنند.

به گزارش آنا، گودا در این رابطه گفت: در یک نمونه خاص و خانواده‌ای که ما جهش CAV۳ را شناسایی کردیم، مشخص شد که این جهش منجر به از دست دادن عملکرد طبیعی سلول شده و در نتیجه این سلول‌ها نمی‌توانند مری آسیب‌دیده را ترمیم کنند. این کشف نشان می‌دهد که نقص‌های ارثی در ژن CAV۳ می‌تواند از بهبود مناسب مری آسیب‌دیده جلوگیری کند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

گودا افزود: این موضوع به‌طور ویژه برای افرادی که از سوزش معده مزمن رنج می‌برند، مربوط می‌شود. سوزش معده به دلیل برگشت اسید و صفرا از معده بوده و به قسمت تحتانی مری آسیب می‌رساند. در این شرایط اگر مری آسیب‌دیده‌ترمیم نشده و التیام نیابد، این افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند.